نگاهی عمیق تر به صنعت لوازم خانگی

شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

صنعت لوازم خانگی یکی از مهم‌ ترین صنایع جهان است که گستره وسیعی از کارخانه ها، برند ها  و محصولات را در بر می گیرد و ضمن برخورداری از تنوع بسیار بالا، تقاضای قابل ‌توجه مشتریان را به همراه داشته است.

لوازم خانگی کوچک، تلویزیون، خنک کننده های هوا، خانه هوشمند و لوازم بزرگ از جمله یخچال فریزر محصولاتی هستند که در بازار لوازم خانگی به فروش می رسند.

تنوع در صنعت لوازم خانگی تنها به محصولات محدود نمی شود و شاهد سیل عظیمی از برندها مانند ال جی، ویرپول، هایسنس، سامسونگ و .. هستیم.

شرکت های مذکور با سرعت برق آسایی در حال تغییر و تحول بوده و برای دستیابی به بازار های بین المللی در پی به روز رسانی خود و به خدمت گرفتن تکنولوژی های جدید هستند.

بازار لوازم خانگی در سال 2014 به ارزش  240.86 میلیارد دلار بود و در حالی که پیش بینی می شود این میزان در سال 2022 به342.82 میلیارد دلار برسد.

بازار لوازم خانگی این روند صعودی خود را مدیون تقاضای بالا و رشد چشم گیر در کشورهای در حال توسعه مانند هند، خاورمیانه و چین است.

به عبارت دیگر می توان این بازار چند میلیارد دلاری را به دو بخش تقسیم بندی کرد، بازارهای بالغ و رو به رشد که بخش اول عمدتا شامل بازار کشورهایی مانند آمریکا، اروپا و استرالیا می شود و میزان رشد و فروش محصولات خانگی در سطح پایین تری نسبت به کشورهای چین، هند و خاورمیانه قرار دارد.

انتظار می رود، صنعت لوازم خانگی هند به علت قیمت پایین محصولات خانگی و نیز وجود رقبای بسیار با پیشرفت مواجه شود.

به علاوه، بسیاری از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی به علت حقوق پایین کارگران و هزینه های تولید در کشورهای آسیایی کارخانه های خود را در این منطقه احداث می کنند.

اما علت اصلی رونق بازار لوازم خانگی، افزایش درآمد سرانه کشورهای در حال توسعه است و بنابراین تقاضا برای لوازم خانگی که نقش اصلی را در بهبود شرایط زندگی ایفا می کند، افزایش می یاید.

از دیگر عوامل تقویت بازار لوازم خانگی می توان به افزایش شهرنشینی و توسعه محصولات جدید اشاره کرد.

صنعت لوازم خانگی در ایران بیش از نیم قرن قدمت دارد و بسیاری از شرکت های مطرح جهان از جمله ال جی و سامسونگ در حال سرمایه گذاری در بازار لوازم خانگی ایران هستند و بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که کشور ما با توجه به نزدیکی به کشورهای خاورمیانه، گزینه‌ بسیار مناسبی برای صادرات لوازم‌خانگی برندهای مختلف از جمله ال جی و سامسونگ محسوب می‌شود.