همه چیز درباره برچسب انرژی

برچسب انرژی

ازآنجایی‌که لوازم برقی عضو جدانشدنی خانه‌ محل کار ما شده‌اند، آشنایی با برچسب انرژی که بر روی اکثر وسایل برقی ازجمله یخچال، ماشین لباس‌شویی و … نصب می‌شود بسیار پرفایده است و در خرید بهینه این نوع وسایل ما را یاری می‌دهد. با ما باشید تا درباره برچسب انرژی بیشتر بدانید.

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی که آن را به‌صورت یک لیبل کاغذی روی دستگاه‌های الکترونیکی می‌چسبانند، یک سری اطلاعات مهم مربوط به شرکت سازنده دستگاه، مدل، میزان انرژی که مصرف می‌کند و علائمی درباره بهینه و مناسب کار کردن دستگاه را نشان می‌دهد.

این برچسب با هدف کنترل و صرفه‌جویی در مصرف انرژی تولید و در لوازم الکترونیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاخص انرژی بر روی این برچسب‌ها بر اساس حروف A تا G نمایش داده می‌شود که هرکدام از این حروف دارای رنگ مخصوص به خود از سبز تا قرمز هستند. حرف A در این برچسب که با زمینه سبز پررنگ نمایش می‌یابد، نشان‌دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرف G که با رنگ قرمز مشخص می‌شود، نشانه وسایل دارای بیشترین مصرف و کمترین کارایی است.

برچسب انرژی نشان‌دهندهٔ کیفیت محصولات ازنظر مصرف انرژی است. در این برچسب افزون بر رتبهٔ مصرف انرژی، نام محصول، نام کارخانه تولیدی، مدل محصول و آرم مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران دیده می‌شود. همچنین در برخی از برچسب‌ها ممکن است برخی از شاخص‌های موردنظر مصرف‌کنندگان نیز نوشته شود.

برچسب انرژی

برچسب انرژی در ایران

با توجه به بالا بودن مصرف انرژی در بخش صنعتی و خانگی در ایران و عدم توجه تولیدکنندگان به بازدهی وسایل تولیدی‌شان و نیز عدم اطلاع مصرف‌کنندگان در این زمینه، دولت ایران در پی تعیین استانداردی برای مصرف انرژی در وسایل انرژی بر خانگی برآمد. گام‌های اولیه در جهت تعیین این استاندارد از سال ۱۳۷۵ آغاز شد. در همین راستا آزمایشگاه ملی صرفه‌جویی انرژی در سال ۱۳۷۸ تأسیس گردید. اولین استاندارد مصرف انرژی در کشور برای یخچال و فریزرها تدوین شد و کلیهٔ کارخانه‌های سازنده ملزم به الصاق آن بر روی محصولات خود شدند. هم‌اکنون برای اکثر وسایل انرژی بر خانگی معیارهای تعیین بازدهی مشخص‌شده‌اند و استفاده از این برچسب رایج شده است. تهیهٔ استانداردهای مصرف انرژی، برچسب انرژی و سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه، بر عهدهٔ سازمان بهره‌وری انرژی ایران و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت است. در ساختمان‌های خانگی جدید نیز مانند وسایل خانگی استفاده از این برچسب ساختمان اجباری است.

اهمیت و مزیت استفاده از برچسب انرژی

توجه به برچسب انرژی درج‌شده روی لوازم الکترونیکی جزو مواردی است که در خرید بسیار مؤثر هست؛ بنابراین توجه به این‌که این برچسب چیست؟ و در هر لوازم الکترونیکی نشانگر چه مواردی است، بسیار اهمیت دارد. چند مورد از مزیت استفاده از این برچسب به‌صورت زیر هست:

 • به انتخاب درست و آگاهانه در هنگام خرید کمک می‌کند.
 • مصرف‌کنندگان را با میزان کارایی و بازدهی لوازم آشنا می‌کند.
 • به بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه انرژی مصرفی کمک می‌کند.
 • میزان آلودگی محیط‌زیست را کاهش می‌دهد.
 • اطلاعات مهمی را درباره هر وسیله برقی در اختیار خریدار می‌گذارد.
برچسب انرژی

برچسب انرژی یخچال

بیشترین نوع برچسب‌های انرژی مربوط به یخچال هست. یا بهتر است، بگوییم اولین نوع آشنایی با برچسب انرژی کاربرد آن‌ها در یخچال بوده است. مواردی که روی برچسب انرژی یخچال و فریزر این دو لوازم پرمصرف برقی درج می‌شود؛ به‌صورت زیر است:

 • شرکت سازنده و مدل یخچال و فریزر
 • مصرف برق یخچال و فریزر به کیلووات ساعت در سال
 • حجم نگهداری مواد تازه به لیتر
 • حجم نگهداری مواد منجمد به لیتر
 • ردیف و کلاس منطقه جغرافیایی و آب و هوایی
 • بررسی نوع عملکرد برچسب انرژی یخچال سامسونگ، از پربازدیدترین موارد این نوع برچسب انرژی هست.

برچسب انرژی کولرگازی

یکی از دغدغه افراد برای خرید کولرگازی و اسپیلت مصرف بالای برق این لوازم است که در این حالت با یک انتخاب هوشمندانه و نصب برچسب روی این لوازم برقی تا حد بالایی توانسته‌اند، در مصرف انرژی و برق صرفه‌جویی کنند. نکاتی که روی برچسب انرژی کولر نوشته‌شده است:

 • مدل کولرگازی
 • میزان عملکرد دستگاه بر اساس کیلووات
 • میزان سرمایش خروجی کولرگازی در حالت بیشترین درجه یا قدرت
 • میزان هوای خروجی دستگاه در حالت بیشترین قدرت کولرگازی
 • عملکرد کولرگازی در هر یک از حالت‌های سرمایشی (کولرگازی‌ها) و گرمایشی (کولرگازی‌هایی که دو حالت دارند مانند اسپلیت)
 • میزان سر و صدای موتورکولرگازی

در هنگام خرید هر محصول الکتریکی حتما به برچسب انرژی نصب شده روی آن توجه نمائید تا بهترین و بهینه‌ترین خرید را داشته باشید. همچنین شما می‌توانید انواع وسایل الکتریکی با برچسب انرژی A را از فروشگاه اینترنتی المارکت تهیه نمائید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*