لکه‌های لباس‌ خود را با این چند ترفند‌ از بین ببرید!

لکه های لباس‌

همواره لکه‌های لباس‌ مهمان‌های ناخوانده کمد لباسی ما هستند که ممکن است یک لباس مورد علاقه‌مان را برای همیشه از بین ببرند. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در مهمانی یا گردش یا حتی در خانه، لباس مورد علاقه خود را پوشیده و مشغول لذت بردن از یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی خنک یا حتی کیک و شیرینی دلخواه‌تان هستید که ناگهان به هر دلیلی متوجه می‌شوید که چند قطره از نوشیدنی یا مقداری از مربای داخل شیرینی بر روی لباستان ریخته و بقیه مهمانی و گردش را به اوقات تلخی سپری کرده‌‌اید! اگر می‌خواهید با روش‌های از بین بردن این لکه‌های لباس سمج آشنا شوید با ما همراه شوید.

از بین بردن لکه چای و قهوه

برای برطرف کردن این گونه لکه‌ها روی پارچه‌های رنگی، محل لکه را با اسفنج و آب گرم بشوئید. چنان‌چه لکه باقی ماند، گلیسیرین گرم به کار ببرید و بگذارید نیم ساعت روی لکه بماند. سپس با آب، خوب شستشو داده و با آب گرم و صابون بشوئید.

اگر لکه روی پارچه سفید و نخی بود، آب جوش را روی لکه بریزید و این کار را از طرف پشت پارچه تکرار کنید. اگر لکه از بین نرفت، با آب اکسیژنه و سپس با آب شستشو دهید. برای از بین بردن این گونه لکه‌ها اول از آب صابون استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است لکه را ثابت کند.

لکه های لباس‌ - لکه شکلات

پاک کردن لکه شکلات به کمک شیر

لکه ناشی از شکلات مثل همه لکه‌ها شامل قانون ثابتی می‌شود و آن هم عدم ماندگاری لکه برای مدت زیاد بر روی لباس است. اگر در اولین فرصت بعد از ایجاد لکه مراحلی را که در ادامه مطرح می‌کنیم انجام دهید لباس شما کاملا تمیز می‌شود و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

اگر میزان شکلاتی که روی لباس شما ریخته زیاد است، در مرحله اول لباس را در یخچال قرار دهید تا شکلات منجمد و سفت شود و بتوانید با کاردک شکلات را پاک کنید. در گام بعدی از پشت لباس روی لکه آب گرم بریزید و به‌ آرامی پارچه لباس را فشار دهید که شکلات از بین الیاف پارچه خارج شود (مراقب باشید که باعث پخش شدن بیشتر لکه نشوید). در مرحله آخر قسمت کثیف لباس را در شیر بگذارید (به مدت حداکثر ۳۰ دقیقه). لکه شیر از بین رفته است و در نهایت لباس را مثل همیشه بشویید.

از بین بردن لکه آدامس و چسب

برای پاک کردن آدامس، پارچه را در فریزر بگذارید تا منجمد شود، اگر برایتان امکان‌پذیر نیست می‌توانید چند تکه یخ را در کیسه‌‌ نایلونی کوچکی بگذارید و آن را روی  پارچه که آدامس به آن چسبیده است قرار بدهید. وقتی  سفت شد می‌توانید آن را از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از آن باقی بماند.

در مورد چسب و سایر مواد چسبنده، از محصولی استفاده کنید که مخصوص همین کار ساخته شده است. این محصولات فرمولی دارند که می‌تواند باقی‌مانده‌ مواد چسبیده‌شده را بشکنند و از روی پارچه پاک کنند. این محصول را به‌کار ببرید و  ۱۵ دقیقه صبر کنید تا اثر کند، سپس سعی کنید ماده‌ی چسبیده‌شده را بردارید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا کاملا پاک‌سازی شود.برای پاک کردن چسب‌ مایع، کمی مایع‌ظرف‌شویی و آب کافی است. برای پاک کردن چسب‌های دائمی مانند اپوکسی (چسب پلاستیکی) یا چسب قطره‌ای به استون نیاز دارید، بعد هم پارچه را کاملا بشویید و آبکشی کنید.

لکه های لباس‌ - لکه غذا

از بین بردن لکه تخم مرغ و گوشت

محل لکه را با آب سرد بشوئید. سپس لکه را با آب نیم گرم و صابون رفع کنید. اگر لکه روی پارچه‌های سفید از بین نرفت می‌توانید از تتراکلروکربن استفاده کنید.

از بین بردن لکه میوه یا آب میوه

پارچه را با آب سرد به وسیله اسفنج بشوئید. اگر لکه باقی ماند گلیسیرین به کار ببرید و بگذارید چند ساعتی بماند. سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

از بین بردن لکه علف

محل لکه را با آب صابون نیم‌گرم بشوئید؛ سپس به وسیله اسفنج با الکل یا آب اکسیژنه، لکه را کاملاً از بین برده و با آب بشوئید. چنانچه پارچه، سفید نخی و کتانی بود محل لکه را با دنبه یا روغن مالش دهید، سپس با آب صابون گرم بشوئید. باقی مانده لکه را با آب اکسیژنه از بین ببرید.

در نهایت به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین نکته در از بین بردن لکه‌های لباس، سرعت عمل شماست. اگر سریع‌ترین مدتی که می‌توانید به لکه رسیدگی کنید، شانس از بین رفتن لکه‌ های لباس بیشتر می‌شود. همچنین داشتن یک دستگاه لباس‌شویی قدرتمند نیز به شما کمک می‌کند که قوی‌تر به این لکه‌های سمج حمله کنید.

لکه های لباس‌ - ماشین لباس شویی

انواع دستگاه لباس شویی را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی المارکت به راحتی خریداری کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*