آیا از چیدمان مناسب خانه برای جلوگیری از هدر رفت انرژی خبر دارید؟

چیدمان مناسب

با رسیدن فصل سرما و کمبود گاز و انرژی‌ گرمایی، ممکن است ایده یک چیدمان مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایی، فکر بدی نباشد. در این مطلب از وبلاگ المارکت به ارائه راهکارهایی برای چیدمان مناسب منزل، به‌نحوی‌که گرمای ایجادشده از بین نرود می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

مقدمه

وقتی سرمای زمستان از راه می‌رسد، حفظ گرمای خانه اهمیت بالایی دارد. باید یک چیدمان مناسب انتخاب کرده و همه قسمت‌های خانه را چک کنید تا از هیچ جا سرما به داخل نفوذ نکند. اگر منزل شما نیز در زمستان سرد و بادگیر می‌شود، باید دنبال راهی برای سدکردن راه نفوذ سرما به داخل شوید. در زیر به چند روش برای حفظ گرما در منزل و سدکردن راه سرما برای ورود به داخل منزل اشاره نموده‌ایم.

۱. جایی به شکل کفش کن در ورودی منزل تعبیه کنید.

اگر در ورودی منزل شما مستقیماً به داخل فضای نشیمن باز می‌شود، یا باید یک چیدمان مناسب انتخاب کنید یا باید یک فضای کفش کن کوچک در ورودی خانه درست کنید. این فضا می‌تواند شیشه‌ای باشد تا از ورود نور به داخل جلوگیری نشود و فضای اتاق را کوچک نشان ندهد. ساختن کفش کن روش خوبی برای دور نگه‌داشتن سرما از اتاق نشیمن به هنگام باز و بسته کردن در ورودی است.

۲. بالکن را محصور کنید.

این روش نیز مانند روش اول باعث می‌شود که بالکن ورودی ساختمان محصورشده و از وزش باد و ورود سرما به داخل جلوگیری شود. بالکن محصور یک مزیت دیگر نیز دارد و آن اینکه مهمانان تا زمانی که در را به رویشان باز کنید، در پناه آن یخ نمی‌زنند!

۳. پرده‌های خیلی ضخیم آویزان کنید.

پارچه‌های ضخیم و زیبایی همچون مخمل به‌خصوص آن‌هایی که راه‌راه هستند، بسیار گرم می‌باشند و به‌خوبی جلوی ورود باد و سرما از پنجره به داخل را می‌گیرند. اگر گرمای بیشتری می‌خواهید، پشت پنجره‌ها کرکره یا سایبان نیز بکشید و از داخل پرده‌های سنگین و ضخیم آویزان کنید. پرده‌های زیبا همچنین چیدمان مناسب خانه شما را تشکیل می‌دهند.

۴. کرکره‌های مناسب نصب کنید.

کرکره‌ها و شاترهایی که به‌خوبی طراحی‌شده‌اند، در تابستان سایبان هستند و جلوی باران را می‌گیرند و در زمستان بسته می‌شوند تا جلوی وزش بادهای شدید و توفان به پنجره‌ها را بگیرند.

چیدمان مناسب

۵. تنها مناطق مورداستفاده در خانه را گرم کنید!

لازم نیست تمام خانه به‌صورت یکسان گرم شود. قسمت­‌هایی از خانه که بیشتر در آن هستید را گرم کنید. دیگر فضاهای کم استفاده در خانه را روی دمای کمی پایین‌تر تنظیم کنید و در آن محیط را ببندید. هوای گرم را در قسمتی از خانه که پرکاربردتر است حفظ کنید و یک چیدمان مناسب برای این قسمت‌ها تنظیم کنید.

۶. از پادری استفاده کنید!

استفاده از پادری برای چیدمان مناسب یک روش قدیمی اما بسیاری پرکاربرد است. یکی از قسمت­‌ها اصلی خانه در هدر رفت گرما پایین درهای ورودی است. به همین منظور پایین درها را باید با یک‌تکه پلاستیک ضخیم پوشاند یا از پارچه­‌هایی به‌عنوان پادری استفاده کرد. به این وسیله مانع از ورود سرما از راه درز پایین درها می‌شود.

۷. نوار­های درزگیر را فراموش نکنید.

نوارهای درزگیر یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌های عایق‌کاری است. این نوارها به‌صورت فشرده است و متری در بازار به فروش می‌رسد. از این نوار­ها دورتادور پنجره و درهایی که نیاز به درزگیری دارند استفاده می‌شود. یک‌طرف این نوارها چسبی قرار دارد که به‌وسیله آن به‌راحتی می‌توان آن را هرجایی چسباند. البته این روش موقتی است و پس از مدتی نوارها خاصیت خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض دارند.

۸. چیدمان مبلمان را تغییر دهید!

نحوه چیدمان مبلمان را در فصل زمستان تغییر دهید. مسیرها و مکان‌های گرم خانه را شناسایی کنید. چیدمان مناسب مبلمان را بر اساس این مسیر­ها قرار دهید تا در هنگام استفاده از مبلمان گرمای بیشتری را حس کنید. البته هنگام چیدمان جدید به این مورد توجه شود که مبلمان جلوی بخاری یا رادیاتورها قرار نگیرد. در این صورت مانع از رسیدن گرما به تمام خانه می‌شوند. البته بیشترین گرما نیز توسط مبلمان جذب می‌شود.

۹. به نور آفتاب خوش‌آمد بگویید.

ساعاتی از روز پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید وارد فضای خانه شود. نور خورشید علاوه بر تأثیر مثبت روی سلامت افراد، گرمایی هرچقدر اندک همراه خود دارد؛ و باعث بهینه‌سازی مصرف انرژی خواهد شد.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*