راهنمای خرید کولر اسپلیت

خرید کولر اسپلیت

با فرا رسیدن فصل گرما، تقاضا برای تهیه کولر بالا می‌رود. برای خیلی‌های ما حتی تصور اینکه وسایل سرمایشی یا گرمایشی وجود نداشته باشد هم مشکل است. خوشبختانه امروزه وسیله‌هایی وجود دارد که می‌توانیم دمای خانه خود را متعادل نگه داریم تا تغییرات آب‌وهوا به ما آسیبی نرساند. یکی از وسایل ضروری هر خانه‌ای، خصوصا در فصل گرما، کولر است. در بازار انواع مختلفی کولر وجود دارد که شما می‌توانید باتوجه به نیازتان، دستگاه مناسب خود را تهیه کنید.

کولر اسپلیت یا دو تیکه، به دو قسمت تقسیم می‌شوند؛ یکی داخل اتاق و یکی موتور که خارج از خانه نصب می‌شود. موتور معمولا در محیطی دورتر از محل نصب پنل قرار می‌گیرد. این نوع کولرها نسبت به کولر گازی‌های پنجره‌ای فضای بیشتری از محیط را به خود اختصاص می‌دهند. سازندگان کولرهای اسپلیت معمولا مشخص می‌کنند حداکثر فاصله‌ی بین پنل و موتور چقدر باشد. اگر امکان نصب موتور در فاصله‌ی بین ۵ تا ۱۰متری پنل را ندارید، سعی کنید از فکر کولر اسپلیت بیرون بیایید. یا حداقل کولری بخرید که در ساختمان شما جوابگو باشد. برای خرید کولر می‌توانید روی ما حساب کنید.

چگونه یک کولر اسپلیت مناسب انتخاب کنیم؟

 خرید کولر اسپلیت

احتمالا در جریان هستید که چقدر برندها و مدل‌های زیادی از کولرهای اسپلیت در بازار وجود دارد. این باعث می‌شود که انتخاب گزینه‌ای که برای شما بهتر است بسیار سخت شود. برای اینکه به شما در انتخاب کولر اسپلیت مورد نظرتان کمک کنیم مطالب و نکات مهمی را گردآوری کرده‌ایم که هنگام انتخاب در نظر بگیرید و یک کولر اسپلیت مناسب نیازتان خریداری کنید.

مصرف انرژی

کولرهای اسپلیت در مقایسه با کولرهای پنجره‌ای قیمت بیشتری دارند. اما مصرف برق‌شان به‌مراتب کمتر است و در درازمدت ‌از نظر اقتصادی به صرفه‌‌تر است. کولر اسپلیت با ظرفیت بیشتر از نیازتان خریداری نکنید. علاوه بر اینکه مدام از شدت سرما مجبور می‌شوید آن را خاموش روشن کنید، باعث می‌شود انرژی زیادی نیز مصرف شود.

قدرت خنک‌کنندگی

مهم‌ترین مؤلفه‌ای که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌باشید قدرت خنک کنندگی آن است. اگر ظرفیت خنک‌کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد. همچنین محیط‌تان آن‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد.

سیستم هوشمند

برخی از کولرهای اسپلیت هوشمند به شما امکان کنترل و تنظیم آن‌ها را از طریق تلفن هوشمند را می‌دهند. حتی ممکن است بتوانید آن‌ها را به سایر واحدهای خنک‌کننده خانه خود متصل کنید. توانایی کنترل از راه دور، از دیگر فناوری‌های جدیدی است که به کولرهای گازی اضافه شده است. یک روز تابستانی خیلی گرم را در نظر بگیرید وقتی از بیرون به خانه رسیده‌اید. در این گونه مواقع می‌توانید با کنترل از راه دور و تنها با فشردن چند دکمه از گوشی موبایل‌تان، پیش از ورود به خانه، دستور شروع به کار را به کولر گازی بدهید.

زیبایی ظاهری

کولر اسپلیت

زیبایی پنل کولر باعث می‌شود لذت محصولی که خریده‌اید را دو چندان کند. پس سعی کنید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، کولری با زیباترین پنل موجود را انتخاب کنید.

طراحی پنل نیز یکی از مهم‌ترین نکاتی است که بعد از قدرت خنک‌کنندگی مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که تنها چیزی که شما پس از نصب یک کولر اسپلیت مشاهده می‌کنید، پنل آن است. نقش پنل یک کولر را می‌توان به ویترین مغازه‌ها تشبیه کرد. مسلما زیباتر بودن پنل تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی آن دارد و کولری که پنل جذاب‌تری دارد، قطعا بودجه‌ی بیشتری می‌طلبد.

واحد اندازه‌گیری ظرفیت کولر

بی تی یو یا BTU یکای اندازه‌گیری ظرفیت اسپلیت است که نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است.  ‌این به معنای آن نیست که دمای باد کولر خنک‌تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می‌کند را می‌سنجد. میزان ظرفیت کولر اسپلیت شما بسته مساحت و نوع  فضا و شرایط آب و هوایی متفاوت است.

آب و هوا

آب و هوا در عملکرد کولر گازی بسیار تأثیر گذار است. به همین ترتیب اگر در مناطقی که از آب و هوای بسیار گرم برخودار هستند زندگی می‌کنید باید کولرهای گازی با ظرفیت حداقل ۱۸۰۰۰BTU  انتخاب کنید.

رطوبت اتاق

کولرهای اسپلیت به‌دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به‌صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. پس توجه داشته باشید که یک کولر با قدرت خنک‌کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق‌تان را به کاملا از بین ببرد. همچنین اتاقی کاملا خشک تحویل می‌دهد که می‌دانید نفس‌کشیدن در اتاق خشک چقدر سخت خواهد بود.

به سر و صدا توجه کنید

شرکت‌های سازنده از کولرهای اسپلیت تست نویز می‌گیرند. مدل‌هایی که در تست نویز نمره قابل قبول گرفته‌اند چنان آرام هستند که تنها صدایی که می‌شنوید صدای فن است. اما کولرهای گازی از نظر صدا نمره قابل قبولی نمی‌گیرند، به‌گونه‌ای که می‌توانند موقع خواب و استراحت مزاحمت ایجاد کنند.

محل نصب کولر گازی اسپیلت

کولر اسپلیت

برای استفاده بهتر از کولر اسپلیت دقت کنید که به‌درستی نصب شده باشند. انتخاب مکان درست برای نصب کولر اسپیلت یکی از تاثیر گذارترین عوامل در میزان کیفیت هوای خروجی از پنل کولر است. یکی از نکات خیلی ملموس در انتخاب مکان مناسب برای نصب کولر اسپلیت، انتخاب مکان‌هایی است که روبه‎روی درب خروجی یا پنجره نباشد. با در نظر گرفتن یک مکان درست، هوای سرد مدت بیشتری در محیط باقی خواهد ماند. همچنین کیفیت هوای اتاق به شدت افزایش پیدا می‌کند.

مکان فیلتر را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که برای تمیز کردن و شست‌وشو کولر به‌راحتی می‌توانید به فیلتر دسترسی پیدا کنید. کاری که مرتباً برای حفظ وضعیت کولر اسپلیت در بالای صفحه انجام می‌دهید.

گارانتی

بعد از انتخاب کولر اسپلیت نکته‌ای که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گارانتی و خدمات پس از فروش است. گارانتی تعهدی است که شرکت سازنده یا وارد کننده‌ی کولر اسپلیت در مقابل محصول یا خدماتی که ارائه می‌کند بر عهده دارد. اگر شما کولر اسپلیت با گارانتی اصلی خریداری کنید در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی با در دست داشتن ضمانت نامه به‌راحتی می‌توانید از شرکت گارانتی کننده درخواست تعویض یا تعمیر کالا را داشته باشید. 

از دیگر آپشن‌هایی که موقع خرید کولر اسپلیت باید به آن دقت کنید داشته باشید:

 خرید کولر اسپلیت

FAN

با انتخاب این حالت، بدون روشن شدن کمپرسور فقط هوا جابه‌جا می‌شود.

COOL

هنگام فعال کردن این گزینه، کمپرسور در تابستان با هدف سرماسازی شروع به فعالیت کرده و هوای خانه را خنک می‌کند.

DRY

در مناطق شرجی انتخاب این گزینه از بین حالت‌های نمایش داده شده سبب جذب رطوبت هوا می‌شود.

Heat

برای بهره‌مندی از باد گرم کولر گازی و عملکرد گرمایش آن در فصل زمستان این گزینه را انتخاب کنید.

AUTO

منظور از حالت اتوماتیک، تعیین خودکار فعالیت کولر بر اساس دمای تنظیم شده توسط  کاربر است.  

COP

تناسب ظرفیت گرمایش کولر گازی با حداکثر میزان برق مصرفی آن که ضریب بازدهی و عملکرد دستگاه را نشان می‌دهد.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*