۶ نکته مهم که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به یاد داشته باشید

air purifier

حیاتی‌ترین عنصر زندگی انسان، هواست و هرگونه آلودگی که در هوا باشد، می‌تواند مثل یک قاتل خاموش، جان خود و عزیزانمان را بگیرد! پس چرا تا این حد در مورد خرید دستگاه تصفیه هوا سهل‌انگار هستیم؟ در مورد کیفیت غذا و آب مصرفی، هزاران بار تحقیق می‌کنیم و هزینه‌های زیادی را می‌پردازیم، اما نوبت به هوا که می‌رسد، حواسمان نیست که در معرض چه خطراتی هستیم؟

با پیشرفت صنایع، ازدیاد جمعیت و تراکم شهرها، استفاده بی‌حدومرز از وسایل نقلیه و افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی، آلودگی هوا بیش از هر خطر دیگری سلامتمان را نشانه گرفته است. این فاجعه است که در سال ۱۳۹۶، تهران تنها در ۱۲ روز از سال هوای پاک داشته و وجود ذرات شیمیایی خطرناک در هوا، موجب افزایش چشمگیر آمار سرطان و آسم در کودکان و بزرگسالان شده است!

خرید دستگاه تصفیه هوا، یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم در جهت حفظ سلامت ذهنی و جسمی افراد است که انواع ذرات سمی، گرده‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها، گردوغبار و… را جداسازی می‌کند و این‌گونه، هوای پاک و با کیفیت را در اختیار ششهایمان قرار می‌دهد. از آنجایی که متخصصان تشخیص داده‌اند، هوای داخل منزل ده‌ها برابر آلوده‌تر از فضای بیرون است، وجود دستگاه تصفیه هوا در هر خانه‌ ضرورت دارد!

خرید دستگاه تصفیه هوا

دلایل خرید دستگاه تصفیه هوا

  1. هوای داخل خانه از بیرون آلوده‌تر است! به‌دلیل غلظت بالای ترکیبات آلی فرار در داخل منزل، هوای داخل ده‌ها برابر آلوده‌تر از بیرون است. گرد و کرک‌هایی که از فرش، پتو، پارچه‌های مبل و… بلند می‌شوند، گازهای سمی که از رنگ وسایل منزل و سازه‌های چوبی برمی‌آیند، موهای ریز و کرک‌های حیوانات خانگی و همچنین انواع بوها و بخارهایی که در اثر پخت غذا ایجاد می‌شوند، آلودگی هوای داخل خانه را افزایش می‌دهند.
  2. آلودگی هوا سلامت گروه‌های حساس را به خطر می‌اندازد. سالمندان، کودکان و بانوان باردار از جمله گروه‌هایی هستند که در معرض هوای آلوده بیشترین آسیب را می‌بینند. با تنفس مداوم هوای آلوده ریسک سرطان و آسم در کودکان افزایش می‌یابد.
  3. با تنفس هوای آلوده، حساسیت تنفسی، دمار از روزگارتان در می‌آورد! از هر چهار نفر حداقل یک نفر درگیر حساسیت فصلی است که در زمان گرده‌افشانی گیاهان بروز پیدا می‌کند. خرید دستگاه تصفیه هوا برای کسانی‌که حساسیت تنفسی دارند، کاملا ضروری است.

ویژگی‌های دستگاه تصفیه هوا

تا به‌ اینجای نوشته با اهمیت خرید دستگاه تصفیه هوا آشنا شدیم؛ اما در این بخش لازم است مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه تصفیه هوا را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم در میان این همه دستگاه متنوع، انتخابی هوشمندانه داشته باشیم.

  1. هدف خود از خرید دستگاه تصفیه هوا را مشخص کنید.

با توجه به موقعیت و آلودگی‌های موجود در فضای منزل، اتومبیل یا محل کارتان، هدف و اولویت خود از خرید دستگاه تصفیه هوا را مشخص کنید. انواع دستگاه تصفیه هوا قابلیت‌های گوناگونی در حذف انواع گرده گیاه، گردوغبار، دود سیگار، آلرژن‌ها، ویروس و باکتری دارند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرا؟ چون انواع ذرات آلوده‌کننده هوا، اندازه‌های مختلفی دارند و برحسب تکنولوژی‌های به‌کار رفته در دستگاه تصفیه هوا تصفیه می‌شوند.

به‌عنوان مثال فیلتر HEPA به‌کار رفته در بسیاری از مدل‌های دستگاه تصفیه هوا، می‌تواند ذراتی با قطر بیشتر از ۰.۳ میکرون را به دام بیندازد. و در نتیجه برای تصفیه هوا از انواع باکتری، قارچ، کرک و مو، شوره و گردوغبار مفید و موثر واقع می‌شود. اما برای ذرات دود و گازهای شیمیایی و برخی انواع ویروس‌ها که قطری کمتر از ۰.۳ میکرون دارند، کاربردی ندارد. پس اگر اولویت انتخابتان تصفیه این مواد است، خرید دستگاه تصفیه هوا مجهز به فیلتر هپا نیازتان را برطرف نمی‌سازد و بهتر است که به سراغ دستگاه‌های مجهز به فیلتر یونایزر، کربن فعال و پرتو فرا بنفش بروید.

  1. دستگاه کم سروصدا بخرید.

همان‌طور که نفس کشیدنتان بدون هیچ‌گونه سروصدایی انجام می‌شود، برای اینکه از فعالیت دستگاه تصفیه هوا خسته و کلافه نشوید، باید دستگاه کم سروصدایی را خریداری کنید. در نظر داشته باشید که بلندی صدای نفس کشیدن چیزی معادل ۱۰ دسی‌بل، و صدای جاروبرقی معادل ۷۰ دسی‌بل است. پس دستگاهی را خریداری کنید که عدد درج شده کنار واحد دسی‌بل آن کم باشد و حتی در هنگام خواب، موجب آزردگی‌تان نشود. در کنار قدرت بالای دستگاه تصفیه، تعبیه فن مناسب در سازوکار آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و سروصدای دستگاه را کم می‌کند.

  1. برای خرید دستگاه تصفیه هوا، CARD را مورد بررسی قرار دهید.

Clean Air delivery Rate یا به‌صورت‌ مخفف، CARD حجم هوادهی یا نرخ هوای تصفیه شده توسط دستگاه، در طی یک ساعت را نشان می‌دهد. هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، یعنی دستگاه قادر است تا حجم هوای بیشتری را در عرض یک ساعت تصفیه کند. سعی کنید دستگاهی را خریداری نمایید که در عرض یک ساعت، حجم هوای زیادی را از آلودگی‌ها پاک کند و در کنار قدرت بالا، از آلودگی صوتی کمی نیز برخوردار باشد.

  1. حجم و کیفیت فیلتر دستگاه تصفیه هوا بسیار مهم است.

فیلترهای کربن اکتیو و فیلتر HEPA  از فیلترهای با کیفیتی هستند که در تصفیه هوای محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما دستگاهی را خریداری کنید که در کنار کیفیت فیلترها، از حجم مناسب فیلتر نیز برخوردار باشد. حجم کم فیلترها کارایی دستگاه تصفیه هوا را کاهش می‌دهد.

  1. برای خرید دستگاه تصفیه هوا به گارانتی آن توجه کنید.

برای خرید دستگاه تصفیه هوا فقط به سراغ مدل‌هایی بروید که گارانتی بلندمدت دارند و درصورت بروز هرگونه مشکل، پشتیبانی‌تان می‌کنند. از بهترین ویژگی‌های دستگاه تصفیه هوای خوب این است که گارانتی بلندمدت و معتبری دارد و اگر شرایطی پیش آمد که نیاز به تعویض قطعات یا فیلتر آن داشتید، فیلتر آن در کوتاه ترین زمان و با بالاترین کیفیت ممکن، تعویض می‌شود.

  1. طراحی بدنه و جذابیت بصری دستگاه تصفیه هوا را مورد بررسی قرار دهید.

 با خرید دستگاه تصفیه هوا، یک همراه مهربان را مهمان همیشگی خانه‌تان می‌کنید، پس در هنگام انتخاب دستگاه، به جذابیت بصری آن نیز توجه داشته باشید تا دچار پشیمانی نشوید. رنگ و طرح بدنه دستگاه را به‌طوری انتخاب کنید که بتوانید آن را با دکوراسیون منزل خود هماهنگ سازید.

قیمت دستگاه تصفیه هوا

اگر به دنبال خرید دستگاه تصفیه هوا هستید و در مورد قیمت دستگاه تصفیه هوا سوال دارید، باید بدانید که قیمت دستگاه با توجه به ظرفیت هوادهی، قدرت موتور، تکنولوژی ساخت، انواع فیلتر، آلودگی صوتی دستگاه و… متغیر است. قیمت دستگاه‌ تصفیه هوایی که کوچک‌ است از حدود ۲ میلیون تومان شروع می‌شود و با بالا رفتن امکانات و محدوده پوشش‌دهی، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود و به ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

کالاهای مرتبط

تصفیه هوا بلو ایر Blueair Health Protect 7440i
تصفیه هوا بلوایر Blueair Health Protect 7440i
تخفیف
۴۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان 36,900,000 تومان
تصفیه هوا بلوایر Blueair Classic 480
تصفیه هوا بلوایر Blueair Classic 480
تخفیف
۳۲,۱۰۰,۰۰۰ تومان 29,300,000 تومان
تصفیه هوا بلو ایر Blueair Classic 680i
تصفیه هوا بلوایر Blueair Classic 505
تخفیف
۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان 33,100,000 تومان
تصفیه کننده هوا بلانتون BCR-AP4200
تصفیه کننده هوا بلانتون BCR-AP4200
تخفیف
۱۳,۹۰۰,۰۰۰ تومان 13,250,000 تومان

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*