انواع دستگاه بخور و کاربردهای آن‌ها

دستگاه بخور

دستگاه بخور ازجمله لوازم‌خانگی مفید است که داشتن آن در هر خانه مدرنی ضروری است. با ما همراه شوید تا در این مطلب از وبلاگ المارکت به معرفی انواع دستگاه بخور و موارد استفاده هرکدام بپردازیم.

همان‌طور که می‌دانید در برخی شهرها شرایط آب و هوایی در طول سال ممکن است به‌قدری خشک و آلوده باشد که تنفس را برای انسان، حتی در محیط بسته خانه، سخت می‌کند. علاوه بر این هوای خشک بر روی سلامت پوست نیز تأثیر منفی می‌گذارد. به همین خاطر استفاده از بخور در خانه توصیه می‌شود زیرا دستگاه بخور می‌تواند میزان رطوبت لازم برای مرطوب ساختن فضای خانه ایجاد کند.

چرا از دستگاه بخور استفاده کنیم؟

یکی از بهترین فواید دستگاه بخور، کارایی آنچه در فصل تابستان و چه زمستان است. در فصل‌های گرمی مانند تابستان متأسفانه در برخی از خانه‌ها از انواع دستگاه تهویه استفاده می‌شود. دستگاه تهویه با در جریان انداختن هوای خشک در محیط رطوبت را از بین می‌برد درنتیجه برای جبران این کمبود رطوبت می‌توان از بخور استفاده کرد. علاوه بر این در فصل زمستان، زمانی که هوا بسیار سرد و خشک می‌شود ریه‌های فرد ملتهب می‌شود و امکان تنفس راحت سخت می‌شود و حتی ممکن است پوست بدن در اثر سرمای زیاد پوسته‌پوسته شود و لب‌ها ترک بخورد از طرفی هر وسیله گرمایشی داخل ساختمان هوا را خشک کرده و میزان رطوبت را کاهش می‌دهد به همین خاطر وجود یک دستگاه بخور در فصل‌های سردی مانند زمستان نیز لازم است.

یکی از فواید بسیار عالی بخور، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های فصلی آنفلوانزا است. جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام‌شده توسط محققان بر روی ویروس آنفلوانزا، متوجه شده‌اند که با افزایش رطوبت ۴۰ درصدی هوا ذرات ویروس به‌سرعت از کار می‌افتند و آلودگی آن‌ها به حداقل می‌رسد.

دستگاه بخور

اگر جز دسته افرادی هستید که به چیزهای مختلفی آلرژی دارید و در طول روز سرفه‌های خشک می‌کنید و از این موضوع رنج می‌برید می‌توانید با استفاده از یک دستگاه بخور میزان رطوبت واردشده به ریه‌های خود را افزایش دهید درنتیجه سرفه‌های شما تبدیل به سرفه خلط دار می‌شود و تمام آلودگی‌های ریه‌های شما در زمان کوتاهی از بدن شما خارج می‌شود.

دستگاه بخور برای چه افرادی مناسب است؟

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که بنا به هر دلیلی از خشکی پوست، سوزش چشم، خشکی راه گلو، حساسیت‌های مختلف، سرفه‌های مکرر، خونریزی مداوم از بینی، سردردهای سینوسی و یا لب‌های ترک‌خورده رنج می‌برید، توصیه می‌شود حتماً یک دستگاه بخور برای خانه و محل کار خود تهیه کنید زیرا تمام علائم ذکرشده به خاطر عدم وجود رطوبت لازم در هوا است که بخور کمبود رطوبت در فضا را جبران می‌کند.

معرفی انواع دستگاه بخور

دستگاه بخار ساز

یکی از انواع دستگاه بخور که توسط نیرو الکتریسیته بخار تولید می‌کند، دستگاه بخار ساز است. این دستگاه بخار سرد تولید می‌کند اما توجه داشته باشید هیچ‌گاه به‌صورت طولانی‌مدت پوست خود را در معرض دستگاه بخار ساز قرار ندهید زیرا ممکن است درخطر سوختگی پوست قرار بگیرید. همچنین بهتر است این دستگاه در معرض کودکان قرار نگیرد.

دستگاه بخور ماورای صوت

این دستگاه برای تولید بخار به‌جای نیرو الکتریسیته از ارتعاش استفاده می‌کند.

دستگاه تبخیرکننده

این دستگاه برای مرطوب ساختن فضا، هوا را به درون آبی که در محفظه قرار دارد و در حال تبخیر است می‌دمد و به این صورت تمام فضا مرطوب می‌شود.

دستگاه بخور پروانه‌ای

یکی از بهترین انواع دستگاه بخور که هیچ خطری برای کودکان ندارد مدل پروانه‌ای است که برای تبخیر آب هیچ‌گونه حرارتی تولید نمی‌کند بلکه با استفاده از چرخش دیسک‌هایی که درون آن قرار دارد آب را تبخیر می‌کند.

دستگاه بخور مرکزی

این دستگاه برای فضاهای بزرگی مانند اداره می‌تواند مناسب باشد زیرا می‌توان دستگاه را به یک سیستم تهویه هوا مرکزی متصل کرده تا کل فضا مرطوب شود.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*