نکات زدن جادکمه با چرخ‌خیاطی کاچیران

زدن جادکمه

زدن جادکمه اصول و قواعدی دارد که در چرخ‌خیاطی‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. در این مطلب از وبلاگ المارکت به بررسی نحوه زدن جادکمه با چرخ‌خیاطی‌های کاچیران می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

اصول زدن جادکمه

برای دوخت جادکمه با هر چرخ‌خیاطی، اول‌ از همه باید تنظیمات مربوط به جادکمه را انجام بدهیم. این تنظیمات در همه چرخ‌خیاطی‌ها یکسان است. چنانچه لباسی با طرح و دوخت عالی به اتمام برسد ولی دارای دکمه‌های نامناسب و ناموزون باشد و جادکمه آن حالت کشیده و ناصاف داشته باشد، ارزش تمام زحمات شما به هدر خواهد رفت.

تنظیم پایه‌ی دوخت

برای تنظیم پایه دوخت در ابتدای زدن جادکمه، اول‌ از همه چرخ را در حالت جادکمه زن می‌گذاریم. در چرخ‌خیاطی‌های کاچیران، منظور توپی بالاست که تنظیم جای قرارگیری سوزن (چپ دوز- وسط دوز – راست دوز) را دارد.

تنظیم طول دوخت

منظور ما همان توپی است که دوخت را درشت یا ریز می‌دوزد؛ که از ۱ تا ۴ شماره دارد. هرچقدر به صفر نزدیک‌تر باشد، زیگزاگ‌های جادکمه فشرده‌تر می‌شود.

تنظیم ارتفاع دوخت

کار این بخش برای ارتفاع دوخت‌های گلدوزی است. در دوخت‌های ساده باید این اهرم را روی ۰ گذاشت که بتواند چرخ ساده بدوزد؛ اما برای زیگزاگ و جادکمه و کلاً گلدوزی استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید برای زدن جادکمه عدد ۳ مناسب است. طرز تغییر این اهرم هم به این صورت است که باید نوار مستطیلی پشتش را به داخل فشار بدهید، اهرم را روی شماره موردنظر بگذارید، بعد مستطیل را رها کنید.

بعد از این تنظیمات باید پایه‌ی چرخ را عوض کنید. پایه‌ی ساده دوزی به‌صورت دوشاخ است که باید پایه‌ی جادکمه به‌جایش بگذارید. به این صورت که دکمه‌ی تعویض پایه که پشت اهرم پایه هست را کمی فشار دهید تا پایه قبلی خارج شود.

زدن جادکمه

شروع دوخت جادکمه

همیشه قبل از شروع کار یک‌بار روی یک قسمت از پارچه دوخت را تست کنید تا طول دوخت و فشردگی دوخت را ببینید. برای لباس مقدار جادکمه را با صابون یا مل بکشید. جوری که ابتدا و انتهای کار کاملاً مشخص باشد. لباس را زیر چرخ قرار بدهید و سوزن را با دست به‌جای شروع جادکمه نزدیک کنید که دقیق در نقطه‌ی موردنظر فرود بیاید. اهرم تنظیم پایه‌ی دوخت را، روی دنده‌ای بگذارید که دوخت سمت راست را می‌دوزد. پارچه را از زیر چرخ نکشید و هل ندهید. وقتی به انتهای جادکمه رسیدید، اهرم تنظیم پایه را روی حالت دوخت افقی جادکمه بگذارید.

شما می‌توانید انواع چرخ خیاطی کاچیران را به‌راحتی و با ارسال رایگان از فروشگاه اینترنتی المارکت تهیه نمائید.

نکات دوخت جادکمه

سعی کنید مکان زدن جادکمه کمی ضخیم‌تر باشد. چون معمولاً سر لباس دارای سجاف و لایی است اما اگر موردی نازک بود خودتان لایی بزنید و یا پارچه را دولا کنید. لباس را در حین کار نه بکشید نه هل بدید. نخ ماسوره و نخ روی چرخ را چک کنید. نخ‌ها نه سفت باشند‌ و نه شل. چون تأثیر زیادی در تمیزی جادکمه دارد. نخ ماسوره را نیز هیچ‌وقت شل روی ماسوره نپیچید.

 محل جادكمه

جای زدن جادکمه عمودی، روی خط وسط جلو است. برای بلوز با فاصله‌های ۷-۸ سانتی‌متری و برای جادکمه‌های افقی از ابتدا از خط وسط جلو ۲-۳ سانتی‌متری‌متر داخل روی‌هم گرد شده و از اين نقطه، پهنای جادكمه را به‌طرف داخل الگو جدا می‌کنیم. پايين بلوز ۲۰ سانتی‌متری‌ جادکمه نمی‌خورد.

زدن جادکمه

اندازه‌گیری دكمه

نواری را به عرض ۰.۵ سانتی‌متر از كاغذ برداشته و دور دكمه حلقه كرده و دو سر آن را به هم سنجاق می‌کنیم. دكمه را به‌آرامی از وسط كاغذ بيرون بياوريد. سپس كاغذ را تاکرده اندازه‌گیری نماييد. اگر دكمه پایه‌دار بود، كاغذ را از روی پايه رد نكنيد.

اندازه‌ی دكمه خور از لبه لباس به‌طرف داخل=(یک‌دوم) قطر دكمه + ۱.۸ تا ۱.۵ سانتی‌متر (دكمه پس از بسته شدن با لبه‌ی جلو ۱.۸ تا ۱.۵ سانتی‌متر فاصله دارد.)

اندازه دكمه خور برای دکمه‌های كوچک = یک‌دوم قطر دكمه + ۱ تا ۰.۵ سانتی‌متر

اندازه دكمه خور برای دکمه‌های بزرگ = یک‌دوم قطر دكمه + ۱ تا ۳ سانتی‌متر

 طول جادکمه

طول چاك جادکمه به‌طورمعمول = قطر دكمه + ۲-۳ سانتی‌متر

طول چاك جادکمه برای پارچه‌های ضخيم = قطر دكمه + ۳-۵ سانتی‌متر

طول چاك جادکمه برای پارچه‌های ظريف = قطر دكمه+ ۱ سانتی‌متر

جادکمه‌های افقی

از ثابت‌ترین جادکمه‌ها هستند، زيرا به‌علت قرار گرفتن در حالت عرضی امكان جابه‌جایی دكمه را كم می‌کنند.

 جادکمه‌های عمودی

اين جادکمه‌ها در دكمه خور جدا يا پيراهن شومیز يا وقتی به تعداد زيادی دکمه‌های كوچک نياز باشد استفاده می‌شود. در اين جادکمه‌ها حركت دكمه در جادكمه امكان جابه‌جایی آن را به وجود می‌آورد. اين جادکمه‌ها روی خط مركزی جلو و نقطه‌ی شروع دوخت به‌اندازه ۲-۳ سانتی‌متر بالا بیاید. اين نقطه جادكمه است. در لباس‌های جلوباز زنانه در طرف راست و در لباس‌های پشت‌باز در طرف چپ قرار می‌گیرد.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*