نگهداری از چرخ خیاطی به روش حرفه‌ای‌ها

نگهداری چرخ خیاطی

خیاطی در خانه و استفاده از چرخ خیاطی برای اغلب افراد جذاب است. اما معمولا بعد از مدتی چرخ خیاطی با مشکلات ریز و درشتی مواجه شده و کار آن مختلف می‌شود. این موضوع به دلیل عدم رسیدگی مناسب به چرخ پیش می‌آید. نگهداری از چرخ خیاطی ترفندهای خاص خود را دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید تا بتوانید عمر چرخ را زیاد کنید.

در این مطلب از المارکت می‌خواهیم ترفندهایی که افراد حرفه‌ای برای نگهداری از چرخ خیاطی استفاده می‌کنند را به شما یاد دهیم.

چطور از چرخ خیاطی خود نگهداری کنیم

۱. پرزها را حذف کنید

بعد از هر بار دوخت و دوز پرزهای پارچه و نخ در بین چرخ‌دنده‌ها و قسمت‌های مختلف چرخ خیاطی جمع می‌شوند. برای نگهداری از چرخ خیاطی در بهترین حالت، باید بعد از هر بار استفاده پرزها را با کمک قلم‌مو و برس‌های ریز و درشت از روی قسمت‌های مختلف چرخ حذف کنید. بهتر است هر چند وقت یک بار هم چرخ خیاطی را به تعمیرگاه ببرید تا با کمک اسپری هوای فشرده پرزها را از آن بیرون کنند.

۲. روغن‌کاری را فراموش نکنید

روغن‌کاری برای چرخ خیاطی مثل نیروی حیات است. با روغن زدن به پیچ و مهره‌ها و چرخ‌دنده‌ها می‌توانید کار چرخ را آسان کرده و دوختن را روان‌تر کنید. متخصصین توصیه می‌کنند بعد از هر ۴ ساعت استفاده، باید روغن‌کاری انجام شود.

۳. پیچ‌ها را بررسی کنید

هر چند وقت یک بار پیچ‌های چرخ خیاطی را بررسی کرده و آن‌هایی که شل شده‌اند را سفت کنید. البته بهتر است این کار توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

اهمیت پیچ‌ها در نگهداری از چرخ خیاطی

۴. سیم‌ها را فراموش نکنید

برای نگهداری از چرخ خیاطی باید به صورت دوره‌ای سیم‌ها را چک کنید. به هر دلیلی ممکن است سیم‌ها آسیب دیده باشند یا به صورت نامناسب به محل خود متصل شده باشند. بررسی سیم‌ها می‌تواند جلوی آسیب‌ها و خرابی‌ها را بگیرد. روکش قسمتی از سیم از بین رفته و آسیب دیده بود حتما از فروشگاه معتبر مربوط به برند چرخ خیاطی خود، سیم و اتصافات جدید تهیه کنید.

۵. از نخ با کیفیت استفاده کنید

بله، نخ با کیفیت و خوب می‌تواند در نگهداری از چرخ خیاطی موثر باشد. نخ‌هایی که روکششان خراب شده، از مواد خوبی تولید نشده‌اند یا پرز زیادی دارند می‌توانند به چرخ خیاطی آسیب بزنند.

اهمیت نخ و سوزن در نگهداری از چرخ خیاطی

۶. سوزن خوب، سالم و مناسب استفاده کنید

سوزن سالم، صاف و تیز علاوه بر اینکه دوخت تمیزی به شما تحویل می‌دهد، به دندانه‌های صفحه‌ی دوخت چرخ خیاطی هم آسیب نمی‌زند. همچنین اگر قرار است پارچه‌های ضخیم را بدوزید باید از سوزن ضخیم و محکم استفاده کنید. پس برای نگهداری از چرخ خیاطی خود یک بسته سوزن درجه یک بخرید.

۷. سرویس دوره‌ای چرخ خیاطی

آخرین و مهم‌ترین اقدام برای نگهداری از چرخ خیاطی سرویس دوره‌ای آن است. اگر تمام ترفندها را به صورت دائمی اجرا کنید چرخ در طول مدت زمان استفاده آسیب نمی‌بیند و سرویس سالانه برای آن مناسب است. اما اگر در زمان استفاده صداهای عجیب و غریبی از چرخ شنیدید باید بلافاصله آن را به تعمیرکار نشان دهید. در مطلب قبلی درباره‌ی صداهای چرخ خیاطی و اقداماتی که باید انجام دهید صحبت کرده‌ایم.

نگهداری از چرخ خیاطی

جمع‌بندی

نگهداری چرخ خیاطی هم مانند هر وسیله‌ی دیگری نیاز ترفندهای خاص خود دارد. در صورتی که آن‌ها را رعایت کنید و به صورت دوره‌ای هم برای سرویس چرخ به متخصص مراجعه کنید عمر چرخ خیاطی شما طولانی‌تر از آنچه که فکر می‌کنید می‌شود.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*