آیا اصول پایه چیدمان را می‌دانید؟

اصول پایه چیدمان

۱. با عناصر اصلی چیدمان داخلی آشنا شوید!

فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت و الگو، عناصر اصلی تشکیل‌دهنده چیدمان هستند که هرکدام از آن‌ها بر جلوه بخشی که قصد دکوراسیون آن را دارید، تأثیر به سزایی می‌گذارند؛ بنابراین در ادامه به‌صورت کوتاه این عناصر را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید:

فضا

این عنصر همان بخشی است که اسباب و اثاثیه را در آن چیدمان می‌کنید. توجه داشته باشید، به بخشی که هیچ وسیله‌ای در آن قرار ندارد، فضای منفی و به بخشی که در آن وسیله چیده شده است، فضای مثبت می‌گویند.

خط

خط شکل را به وجود می‌آورد و در طراحی داخلی به سه دسته افقی، عمودی و مورب تقسیم می‌شود.

شکل

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، شکل از ترکیب چند خط مختلف به وجود می‌آید و به دو نوع هندسی و ارگانیک دسته‌بندی می‌شود.

نور

این عنصر چه طبیعی و چه غیرطبیعی باشد، برای بهتر و زیباتر دیده شدن هر عنصر دیگری در دکوراسیون، لازم و ضروری است که باید حتماً از آن به‌درستی استفاده کنید.

رنگ

رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر زیبایی هر فضایی می‌باشند.

Interior Design 101 - Choosing the Perfect Bed - Tin Roof Joliet

۲. استفاده از نقطه کانونی را در طراحی داخلی منزلتان، فراموش نکنید!

ازنظر طراحان داخلی تمامی وسایل و اجزایی که در دکوراسیون یک بخش به کار می‌برید، نباید اهمیت برابری داشته باشند تا محیطِ یکسان و خسته‌کننده‌ای ایجاد نشود؛ بنابراین یک بخش را به‌عنوان نقطه کانونی باید انتخاب کنید و باقی وسایل را به‌گونه‌ای دور آن بچینید تا توجه هر شخصی را ابتدا به خود جلب کند.

۳. تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان، رعایت کنید!

نکات دکوراسیون داخلی: تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان رعایت کنید!

تعادل یکی از بایدهای طراحی داخلی است که درک اطلاعات محیط را برایمان آسان و بدون دردسر می‌کند تا در آن حس آرامش داشته باشیم؛ بنابراین در قدم بعدی، تعادل را باید در چیدمان اثاثیه و مبلمان و انتخاب رنگ، بافت و شکل با یکی از سه روشی که در ادامه معرفی کرده‌ایم، رعایت کنید:

ایجاد تعادل متقارن

ایجاد تعادل متقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب آن را در محیط‌های رسمی و کلاسیک مشاهده می‌کنیم. برای این کار باید نقطه کانونی را به‌عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و مانند اتاق پذیرایی زیر، وسایل را در اندازه، شکل، بافت و رنگ کاملاً یکسان، در دو طرف آن محور قرار دهید.

توجه داشته باشید که تعادل متقارن برای افرادی که عاشق نظم و انضباط هستند، بسیار مناسب است؛ اما اگر جزو این دسته افراد نیستید، این نوع تعادل به‌مرورزمان برایتان خسته‌کننده خواهد شد و جذابیتش را از دست می‌دهد.

ایجاد تعادل نامتقارن

باید بدانید که نسبت به حالت قبل، تعادل نامتقارن از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است. درواقع در این نوع تعادل به‌جای استفاده عناصر کاملاً مشابه، باید وزن بصری برابری در دو طرف محور تقارن ایجاد کنید.

تعادل شعاعی

در این نوع تعادل، نقطه کانونی را در مرکز باید قرار دهید و باقی وسایل و اثاثیه به دور آن بچینید. تعادل شعاعی را اغلب در اتاق‌های ناهارخوری و برخی از نشیمن‌ها می‌توان استفاده کرد که فضای صمیمی بیشتری نسبت به روش‌های بالا ایجاد می‌کند.

۴. در طراحی داخلی خانتان ریتم به وجود آورید!

یکی از نکات جالب در مورد مغز انسان این است که مغز تمایل دارد اطلاعات محیطی که در آن قرار دارد را به ساده‌ترین شکل ممکن پردازش کند. درواقع هر چه ما با استفاده از ترفندهایی این فرآیند را برای مغزمان آسان‌تر کنیم، حس خوشایند و بهتری نسبت به طراحی داخلی آن محیط خواهیم داشت.

با توجه به توضیحات بالا، دکوراتورها پیشنهاد می‌کنند که در فضا ریتم ایجاد کنید تا باعث شود که چشم در سرتاسر آن حرکت کند و اطلاعات را به‌آسانی و به‌سرعت دریافت و پردازش کند. باید بدانید که ریتم با تکرار عناصر در فضا، اجزای آن را به یکدیگر پیوند می‌دهد و به آن جلوه جذاب و پویایی می‌دهد.

پس برای به وجود آوردن ریتم از یک یا دو روشی که در ادامه معرفی کرده‌ایم، در دکوراسیون خانتان استفاده کنید:

تکرار

تکرار یک عنصر مانند شکل، رنگ، الگو و بافت ساده‌ترین روش برای ایجاد ریتم در طراحی داخلی است. برای این کار می‌توانید یک الگو را در کاغذدیواری یا پارچه و یا یک رنگ و شکل را در چندین بخش از فضا تکرار کنید.

توالی

راه دیگری که برای ایجاد ریتم می‌توانم معرفی کنم، به کار بردن توالی در دکوراسیون خانتان است. برای این کار باید ارزش یک عنصر را با توجه به ماهیتی که دارد، کاهش یا افزایش دهید. برای مثال اگر عنصر مدنظرتان گلدان یا آویز است، چندین گلدان و آویز کوتاه و بلند را در کنار هم قرار دهید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*