انواع دوخت با چرخ‌خیاطی خانگی

انواع دوخت

پس از خرید چرخ‌خیاطی خانگی، لازم است نحوه زدن انواع دوخت را با این نوع چرخ یاد بگیرید. در این مطلب از وبلاگ المارکت به بررسی نحوه اجرای انواع دوخت با چرخ‌خیاطی خانگی می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

مقدمه

با خرید یک چرخ‌خیاطی خانگی، احتمالاً مایل به امتحان کردن انواع دوخت هستید و با شناخت پیدا کردن نسبت به انواع دوخت‌های چرخ‌خیاطی خانگی، می‌توانید در دوخت‌ودوزهای خود، سلیقه و خلاقیت بیشتری به خرج بدهید.

معرفی انواع دوخت

  • دوخت درز
  • پاک‌دوزی با دوخت زیگزاگ
  • دوخت دوبله خوابیده
  • دوخت چین

دوخت درز ساده با چرخ‌خیاطی

برای دوخت درز، دوتکه پارچه را از قسمت رو مقابل هم قرار داده و در اول خط دوخت و با دوخت بخیه با فاصله مناسب از لبه پارچه، درز را بدوزید. فاصله دوخت از لبه پارچه حق درز نامیده می‌شود. باید دوخت با حق درز مناسب انجام شود. برای اطلاع بیشتر با اضافه کردن حق درز به الگو را مطالعه کنید.

حتماً در اول و آخر دوخت، دوخت را به‌صورت رفت و برگشتی تکرار کنید تا دوخت محکم شده و شکافته نشود. برای دوخت برگشتی باید اهرم دوخت معکوس فشار دهید. با رها کردن اهرم دوباره دوخت به حالت نرمال بر خواهد گشت.

اتو کردن درزها

برای این کار باید قبل از باز کردن یا خواباندن حق درز به طرفین، روی خط چرخ شده را اتو بزنید. باید توجه داشته باشید که درزهای صاف را باید روی میز اتو و درزهای منحنی را روی بالشتک منحنی اتو کنید. بعد از اتو کردن دو قسمت خط چرخ، حق درز را به سمت چپ یا راست بخوابانید و از پشت پارچه اتو کنید.

توجه

برای اتو کردن حق درز از قسمت روی پارچه بهتر است از پارچه‌ای که مخصوص اتوکشی است استفاده کنید؛ زیرا گاهی وقت‌ها رد ضخامت درز روی برخی پارچه‌ها، منعکس‌شده که برطرف کردن آن تقریباً ممکن نیست.

شما می‌توانید انواع چرخ خیاطی خانگی را از فروشگاه اینترنتی المارکت به‌راحتی تهیه نمایید.

پاک‌دوزی با دوخت زیگزاگ

برای جلوگیری از ریشه شدن درز پارچه و استحکام بیشتر آن، پس از چرخ کردن درز و اتو کردن آن باید پاک‌دوزی انجام شود. بهترین روش پاک‌دوزی استفاده از چرخ‌های سردوزی است. این چرخ‌ها دارای تیغ تیزی هستند که هم‌زمان با دوخت ریشه‌های پارچه را بریده و تمیز می‌کند. پاک‌دوزی در چرخ خانگی با دوخت زیگزاگ انجام می‌شود. اگر با نحوه تنظیم چرخ برای زیگزاگ آشنایی ندارید، نگران نباشید کار بسیار ساده‌ای است که حتماً در دفترچه راهنمای چرخ‌خیاطی نحوه استفاده از این روش آموزش داده شده است.

انواع دوخت

دلیل زیر ریختن چرخ‌خیاطی

یکی از ایرادهای متداولی که هنگام زدن انواع دوخت در انواع چرخ‌ها، به‌ویژه چرخ‌های خانگی پیش می‌آید این است که بااینکه دوخت روی پارچه صاف و مرتب است اما نخ زیر پارچه شل می‌دوزد. در اصطلاح به این اتفاق زیر ریختن نخ چرخ‌خیاطی یا زیر زدن چرخ‌خیاطی می‌گویند.

تنظیم کشش نخ

اصلی‌ترین علت جمع شدن نخ زیر چرخ‌خیاطی می‌تواند این باشد که نخ رو شل است. این به خاطر می‌تواند باشد که گردونه تنظیم نخ شما روی مقدار عددی بالایی قرار دارد. شما می‌توانید با چند دستورالعمل مشکل زیر ریختن دوخت را برطرف کنید. یکی از رایج‌ترین راه‌حل‌ها، زیاد کردن فشار نخ با بالا بردن کشش نخ است. پیچ تنظیم کشش نخ که روی چرخ قرار دارد همیشه باید بین عدد ۳ و ۵ باشد.

تمیز کردن مسیر نخ کشی برای رفع مشکل شل دوختن نخ چرخ‌خیاطی

در بعضی مواقع بااینکه پیچ تنظیم کشش نخ بین ۳ تا ۵ است، بازهم دوخت زیر مشکل دارد؛ یعنی جمع می‌شود و یکنواخت نیست که در این صورت باید موارد دیگری بررسی و انجام شود.

در این مواقع احتمال دهید که بین پولک‌ها یا اطراف آن‌ها تکه‌ای نخ یا پرز گیر کرده باشد. ممکن است در دفعات قبل هنگام نخ کشی، نخ بریده‌شده و تکه‌ای از آن داخل مسیر تنظیم نخ باقی‌مانده باشد. این اتفاق باعث می‌شود بین پولک‌ها فاصله بیافتد.

شما می‌توانید انواع چرخ خیاطی خانگی را از فروشگاه اینترنتی المارکت به‌راحتی تهیه نمایید.

تنظیم ماکو چرخ‌خیاطی در شل دوختن چرخ‌خیاطی

همچنین راه‌حل‌های دیگری برای وقتی‌که نخ زیر شل شده یا اصطلاحاً چرخ شما زیر می‌ریزد وجود دارد. سفت بودن پیچ ماکو دلیل دیگری برای زیر ریختن نخ در چرخ‌خیاطی است. در این حالت باید پیچ ماکو را شل و نخ بالا را سفت کنید. با چرخش پیچ تنظیم ماکو در جهت عقربه‌های ساعت، کشش آن زیاد می‌شود. همین‌طور با چرخش آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت کشش نخ کمتر می‌شود.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید:

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می‌کنید!
ثبت دیدگاه برای این مطلب
*
*
*